Menu

İbreliler

 • Cupressus arizonica – Mavi Servi
  10-15 metreye kadar boylanabilen, herdem yeşil mavi bir ağaçtır. Dallar gövdeye yatay denebilecek şekilde açı yapar. Genel görünüşü piramidaldir. Yaprak rengi mavimsi olduğu için süs ağacı olarak kullanılır. Deniz seviyesinden yüksek rakımlara kadar geniş yayılış alanında yetiştirilebilir. Kanaatkar bir ağaçtır. Vatanı Kuzey Amerika'nın Arizona bölgesidir. Minimum sıcaklık isteği -15° 'dir.
 • Cupressocyparis leylandii – Leylandi
  Şiddetli rüzgarlara dayanıklıdır. Geniş bahçelerde sınır duvarı olarak kullanılabilir. Hava kirliliği ve tuz serpintilerine karşı dayanıklıdır. Farklı iklim ve toprak şartlarına kolayca uyum sağlar. Nemli ve derin topraklarda daha iyi yetişir. Hafif gölgeden rahatsız olmaz.  Çok hızlı büyüyen bir ağaçtır. Düzenli sulama hızlı büyümesini sağlar.
 • Cupressus macrocarpa ‘Goldcrest’ – Limon Servi
  Dayanıklı, çabuk büyüyen bir ağaçtır. Limon servi çok şık, hoş renkli ve gür formlu bir çam türüdür. parlak sarıya dönük yeşil renkli bir bitkidir. Çok hızlı büyüyen bir ağaçtır. 10 sene içinde fidan 3-4 metre boya ulaşır. çit ağacı olarakta tercih edilir. Çit olarak dikildiği yerlerde 1 metre aralıkla dikilmesi tavsiye edilir. Limoni Servi Cupressus Macrocarpa Goldcrest 50-100 cm
 • Pinus pinea – Fıstık Çamı
  Fıstık çamları 20-25 m kadar boy yapabilir. Hızlı büyüyen bir ağaçtır. Uzun, koyu yeşil ibrelidir. Kozalakları büyük ve ağırdır. Üç yılda olgunlaşır ve yenebilir çam fıstığı verir. Deniz rüzgarlarına dayanıklı, çözülmüş kumlu toprağı çok sever. Kullanımı yalnız, öbekler halinde ve caddelerdir.
 • Thuja orientalis ‘Compacta’ – Top Mazı
  Sürekli yeşil bitkilerdir. Yuvarlak formlu ve dik dallanan bir çok türleri vardır. Gövdeleri ince ve gri yeşil renklidir. Yaprak uçları top mazıda mavimtrak açık yeşildir. Gri ve kahve rengimsi küçük yuvarlak kozalak yapar. Soğuk ve ılıman bölgelerde tek tek veya gruplar halinde park ve bahçe tanzimlerinde kullanılırlar. Tohum ve çelik ile üretilirler.
 • Thuja orientalis aurea – Altuni Mazı
  Doğu mazısının bir varyetesidir. Çok dallı, dipten itibaren dallanan konik şeklinde bir ağaçtır. Altın sarısı renginden dolayı park ve bahçelerde süss bitkisi olarak yetiştirilir. Bahçe tanzimlerinde tek kullanıldığı gibi, 3'lü grup şeklinde de kullanılır. Boyu 5-10 m olup, anavatanı Çin ve Türkistan'dır. Minimum sıcaklık isteği -15 °C'dir.